15 lipca, 2024

Audi A8 L Horch – wskrzeszenie legendy

Maybach czy Horch?

Audi na rynku chińskim wskrzesiło niedawno słynną, choć nieco zapomnianą markę Horch. To właśnie ona jest częścią składową logo Audi – czterech pierścieni, symbolizujących cztery różne firmy połączone w jedną. Słowo Horch oznacza zresztą dokładnie to samo, co słowo Audi, a więc ,,słuchaj”. Założyciel Horsch, August Horch, po odejściu z własnego przedsiębiorstwa nie mógł ponownie użyć tej samej nazwy, toteż posłużył się bezpośrednim tłumaczeniem. Dalej historia potoczyła się wszystkim znanym torem.   

Chińskie Audi A8 L Horch – czy będzie w Europie?

Audi A8 L Horch jest produktem zorientowanym przede wszystkim na Chiny. Tak naprawdę ten arcyciekawy produkt oferowany jest (jak na razie) wyłącznie tam, europejczycy muszą obejść się smakiem. Jedyną opcją jazdy Horchem jest zatem indywidualny import, obostrzony niestety niezliczonymi przeszkodami prawnymi. 

Czym charakteryzuje się nowe A8? Pierwsze rzucają się w oczy specjalne felgi, dedykowane właśnie temu modelowi. Nieco przypominają obręcze z Bentleya, troszeczkę z Maybacha, jedno jest jednak pewne – nie uświadczymy ich w zwykłym A8. Kolejnym istotnym aspektem jest długość nadwozia. Już standardowe A8 to ogromna, długa limuzyna – Horch wydłużony jest o kolejne 13 centymetrów. Wygospodarowana przestrzeń przeznaczona jest dla pasażerów tylnej kanapy… wróć! Zamiast kanapy są bowiem dwa, ultraluksusowe trony. Masaż, podgrzewanie, chłodzenie – wszystko w nich jest. Bogatych chińczyków ucieszą również rozbudowane panele kontrolne wspomnianych wcześniej funkcji, a także duże ekrany wyświetlające interesujące ich treści. 

W kwestii silników wiele osób pisze o rozczarowaniu, jednak jeszcze nie do końca wiadomo, co w przyszłości będzie kryło się pod maską Audi A8 L Horch. Raczej nie planuje się wznowienia produkcji jednostki W12, będącej odpowiedzią na V12 Mercedesa i BMW. Jedynym wyborem aktualnie jest podwójnie doładowane V6. Chiński rynek raczej nie należy do zbyt wymagających w kwestii palety silników w samochodach – generalnie panuje moda na małe pojemności motorów napędowych. Na pocieszenie można wspomnieć o dołączeniu hybrydowego napędu plug-in (48 woltów).

Horch A8 – luksus w Państwie Środka

Luksusowe, wydłużone Audi to propozycja wprost wymarzona dla dobrze usytuowanego obywatela Chin. Gustują oni w jak najdłuższych sedanach, co odróżnia ich od typowego klienta z państw Europejskich, Ameryki czy Bliskiego Wschodu – tam preferuje się raczej wysokie, luksusowe SUV-y. Kto wie, może kiedyś któryś z niemieckich czy francuskich dilerów zaimportuje niewielką partię A8 Horch?