16 lipca, 2024

Silence S04

Czy to przyszłość motoryzacji? Silence S04

Od kilku lat jesteśmy świadkami rosnącej popularności aut typu microcar. Przyczyna leży w przepisach prawa, umożliwiających kierowanie tego typu pojazdami nawet 14-latkom. Ceny spadają, chętnych przybywa, wiele osób narzeka jednak na mały komfort jazdy silnikiem o mocy około 20 KM i pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Ciężko znieść wibracje targające niewielkim, kiepsko wyciszonym nadwoziem. Z pomocą przychodzą wtedy… elektryczne microcary. Silence S04 jest przykładem takiego pojazdu. 

Wyjmowana bateria? Czy ten pomysł się sprawdzi? 

Jedną z najchętniej reklamowanych funkcji modelu S04 jest wyjmowana bateria. Przypomina ona wyglądem niewielką skrzynkę na narzędzia i z łatwością może być transportowana za pomocą malutkiego wózka na dwóch kółkach. Wysuwana rączka jeszcze bardziej usprawnia cały proces. Gdzie można ładować taką baterię? Dosłownie wszędzie, a co najważniejsze, nie jest konieczne parkowanie blisko stacji ładowania czy niedaleko gniazdka elektrycznego. Baterię można umieścić w każdym pomieszczeniu – do ogromna zaleta na tle typowych pojazdów elektrycznych. W ojczyźnie marki Silence, Hiszpanii, możliwa jest nawet cykliczna wymiana baterii w ramach abonamentu – wchodzi się z zużytą baterią, po kilku sekundach wychodzi się z baterią w pełni naładowaną. To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy czasu na zwykłe ładowanie. Abonament Silence kosztuje około 100 złotych (przeliczając ceny w Euro). W przypadku codziennego ładowania wydaje się to być uczciwą ceną, zwłaszcza w dobie galopujących cen prądu.  

S04 zapowiadany jest w dwóch różnych wariantach: L6e oraz L7e. Ten pierwszy charakteryzuje się mocą na poziomie 8 koni mechanicznych i maksymalną prędkością kształtującą się w okolicach 45 kilometrów na godzinę. Mocniejszy S04 L7e to już 19 koni mechanicznych i bateria o pojemności 11,2 kWh. W sprzyjających warunkach wystarcza ona na zasięg około 150 kilometrów, co jest doskonałym wynikiem, jak na tak niewielki pojazd. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż długość tego microcara to 2,33 m, a szerokość to tylko 1,56 m. Zmieści się wszędzie, a w zatłoczonych miastach będzie to zaleta nie do przecenienia. 

Silence S04 będzie sprzedawany w Hiszpanii również pod marką… Seat. Na zachodzie Europy segment microcarów jest bardzo rozwinięty, różne propozycje oferowane są przez znane marki, takie jak Citroen czy Opel. Podobna sytuacja z całą pewnością w końcu zaistnieje także i w polskich miastach, wciąż pozostaje jednak zasadnicze pytanie – kiedy to nastąpi?