16 lipca, 2024

Subaru Solterra – Pierwsze auto elektryczne w historii Subaru

Najpierw Impreza, teraz… rachunek za prąd

Subaru każdemu znane jest głównie z niebieskich rajdówek ze złotymi akcentami. Konkurując przez wiele lat z Mitsubishi Lancerem czy Citroenem Xsarą wytworzyły wokół siebie rzeszę niezwykle oddanych miłośników. Czas jednak nieubłaganie mija, Lancer Evo nie jest produkowany od 2015 roku, a Impreza znana jest obecnie pod nazwą WRX. Wszystko się zmieniło, czego kolejnym przejawem jest Subaru Solterra, pierwszy pojazd elektryczny w gamie japońskiego producenta. Jest to oczywiście, jak na XXI wiek przystało, średniej wielkości crossover elektryczny.

Subaru Solterra – pierwszy taki model

Podobnie jak w przypadku modelu BRZ, Subaru podeszło do tematu projektowania nowego pojazdu od strony bliskiej współpracy z Toyotą. W pełni sprawdziło się to za pierwszym razem, dlaczego by nie zrobić tak raz jeszcze? W przypadku Toyoty nowy model będzie nazywał się bZ4X. Oba pojazdy mają ambicje zawojować segment małych, elektrycznych i niezbyt luksusowych crossoverów. Według szacunków japońskich analityków, na tej półce nie znajduje się obecnie zbyt wielka konkurencja. 

Wyposażona w dwa silniki elektryczne Solterra legitymuje się mocą na poziomie 215 koni mechanicznych i może pochwalić się systemem napędu na cztery koła. 

Zasięg na jednym ładowaniu Subaru Solterry szacowany jest na około 350 – 530 kilometrów, choć dużo zależeć będzie od stylu jazdy, warunków pogodowych oraz warunków drogowych. Biorąc pod uwagę dosyć rozbudowane zdolności terenowe Solterry (opcjonalny prześwit o wartości nawet 21 centymetrów), ten ostatni warunek może mieć istotne przełożenie na ostateczny zasięg. Na szczęście, Subaru zapewnia swoich przyszłych klientów, że do pełnego naładowania wystarczy jedynie godzina.

Wewnątrz czeka nas nowoczesny kokpit i poprawiony system infotainment, a także kamery 360 stopni. Standardem jest cyfrowy zestaw wskaźników. Bardzo gustownie zaprojektowane wnętrze skrywa w swoich zakamarkach wiele schowków, a same materiały są wysokiej jakości i wydają się być świetnie spasowane, choć ostateczny werdykt będzie możliwy jedynie w odniesieniu do wyprodukowanych egzemplarzy.

Przybliżona cena Solterry to około 150 tysięcy złotych, bez podatków – szacunki opierają się na cenie dla rynku USA, która… również jest szacowana. Jedno jest natomiast pewne – warto czekać na pierwsze elektryczne Subaru. Być może nie zapewni takich emocji jak modele BRZ czy WRX STI, lecz na szczęście pozwoli zachować spokój podczas przejeżdżania obok stacji benzynowych – w dobie galopujących cen paliw ta zaleta ma coraz większe znaczenie.