24 czerwca, 2024

Wsparcie Volkswagena dla Ochotniczej Straży Pożarnej

Niemiecki koncern Volkswagen zgodził się na podpisanie umowy ze związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Przedmiotem kontraktu jest przekazanie do bezpłatnego użytkowania trzydziestu modeli wysoko specjalistycznych Volkswagenów Transporterów T6, które trafią do jednostek OSP na terenie całej Polski. Będą to zmodyfikowane wersje popularnego modelu T6 wyposażone w sprzęt dedykowany specjalnie do walki z koronawirusem, a także z suszą i zagrożeniem pożarowym. W imieniu spółki Volkswagen, umowę podpisała spółka Volkswagen Financial Services. Wszystkie przekazane modele Transporterów T6 zostały wyposażone w napęd na cztery koła i komplet wyposażenia, które ma pomóc strażakom zrzeszonym w OSP w ochronie ludności przed rozprzestrzeniająca się epidemia wirusa SARS-CoV-2.

Na konferencji prasowej udało się ustalić, że przekazane modele uniwersalnych Volkswagenów Transporterów T6 zostały oparte o silnik Diesla TDI (turbodoładowanie z bezpośrednim wtryskiem paliwa) L2H1 oraz napęd na cztery koła 4Motion z rozwiązaniem Haldex i Torsen. To typowy napęd 4×4 stosowany w modelach marki Volkswagen. Do tego dochodzi obszerne, sześcioosobowe nadwozie.

Oprócz tego, na pokładzie każdego Transportera znajdą się jednorazowe, trójwarstwowe maseczki medyczne ochronne (14 opakowań po 50 sztuk każde), kombinezon medyczny zgodny z Polską Normą PNEN14126 (2 sztuki), komplety rękawiczek nitrylowych (1 opakowanie 100 sztuk), płyny odkażające do rąk wyposażone w odpowiednie skraplacze (1 sztuka), a także te dedykowane do odkażania powierzchni (2 sztuki po 5 litrów każda) oraz opryskiwacz ręczny ciśnieniowy naramienny (1 sztuka). Każdy pojazd zostanie wyposażony w kartę paliwową oraz ubezpieczeniem OC i AC.

Jak wyjaśniał na jednej z konferencji Mikołaj Matuszewski, kierownik ds. PR marki Volkswagen Samochody Dostawcze, modele Volkswagena T6 to wielozadaniowe samochody, które są najczęściej wybierane jako mobilne pojazdy gaśnicze przez służby pożarnicze w całej Europie. To bardzo dobra wiadomość, że niemiecki producent zdecydował się wesprzeć zespoły OSP z całego kraju przekazując tak wartościowy sprzęt w ilości aż trzydziestu sztuk. Gdzie możemy spodziewać się zobaczenia na drogach charakterystycznie oznaczonych Transporterów T6? Najwięcej będzie ich jeździło tam, gdzie pandemia zbiera największe żniwo – na Śląsku oraz na Mazowszu. Dostaną je jednak także pozostałe ośrodki. Wozy zostaną rozdysponowane w miarę równomiernie po całej Polsce od Województwa Pomorskiego aż po Podkarpacie.

W swojej wypowiedzi, Mikołaj Matuszewski wskazał, że wybór OSP jako docelowego odbiorcy nowych samochodów nie jest przypadkowy. Zawód strażaka od lat cieszy się największym zaufaniem wśród społeczeństwa, jego praca powszechnie kojarzona jest z odpowiedzialnością i kontaktem z lokalnymi społecznościami. Docierają oni do najmniejszych miejscowości i pomagają we wszystkich kryzysach – od zalania piwnic po gaszenie pożarów, radzenie sobie ze skutkami burz i innych klęsk żywiołowych. Teraz nadeszła pora, by strażacy pomagali także w walce z pandemią.